سايت سلامت و پزشكي
شامپو رفع سفیدی مو

شامپوی رفع سفیدی مو

آیا سفیدی موها با استفاده از شامپو رفع می شود؟ آیا واقعا شامپوی رفع سفیدی مو وجود دارد؟

تبلیغاتی که در مورد رفع سفیدی موها با شامپو و غیره می‌شود، کذب محض بوده و جنبه علمی ندارد.

دکتر افشار رمضان‌پور، متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه تبلیغاتی که در مورد رفع سفیدی موها با شامپو و غیره می‌شود، کذب محض و کلاهبرداری است و تا به ‌حال هیچ روشی برای بازگرداندن رنگدانه‌های از دست رفته در مو کشف نشده است، گفت:

«سفیدی موها به دو دسته تقسیم می‌شوند. سفید شدن طبیعی موها معمولا در اواسط دهه سوم زندگی برای افراد اتفاق می‌افتد.

سفیدی زودرس موها نوع دوم از دسته‌های سفیدی مو است و عوامل متعددی موجب سفیدی زودرس موها، می‌شود که یکی از این عوامل ژنتیک است و بر خلاف تصور عموم، استرس و فشار عصبی ناگهانی نقشی در این نوع سفیدی مو ندارد. متاسفانه باید گفت این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و این وضعیت دائمی است و برگشت‌پذیر هم نیست.

عوامل دیگری هم در سفیدی زودرس موها موثر هستند که البته در مقایسه با مسئله ژنتیک، کمتر اتفاق می‌افتند. از جمله این عوامل می‌توان به کمبود ویتامین‌ها مخصوصا ویتامین B۱، کم‌خونی از نوع کمبود آهن و کمبود روی و رژیم‌های ناصحیح و طولانی مدت اشاره کرد.

بیماری‌های زمینه‌ای فرد نیز نظیر بیماری تیروئید می‌تواند موجب سفیدی زودهنگام موها شود.

این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و برخی از تبلیغات شامپو که حاکی از این است که موهای سفید را سیاه می‌کنند، کاملا کذب است و جنبه علمی ندارند؛ چراکه هر سلول رنگدانه خود را از دست داده و به صورت سفید درآمده است.»

(0) نظر
برچسب ها :
ویژگیهای یک اسکراب خوب پوست

اسکراب، لوسیون و بالم

هنگام خرید محصولات مراقبت پوست با چند واژه برخورد می‌کنید که ممکن است شناخت کافی از هر کدام نداشته باشید.اسکراب یا  لایه‌بردار
کار اسکراب‌ها، لایه‌برداری است. اسکراب‌ها، سلول‌های مرده را از سطح پوست زدوده و آلودگی‌ها را از منافذ پوست خارج کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کنند. انواع مختلف اسکراب‌های صورت، بدن و پا وجود دارد. به‌طور کلی معمولا قبل از استفاده از یک لوسیون، کرم یا ماسک صورت، به‌منظور لایه‌برداری از پوست و آماده‌سازی آن با هدف دریافت نتیجه بهتر از اسکراب استفاده می‌شود، زیرا اجازه نفوذ به زیر سلول‌های پوستی صادر شده و سلول‌های مرده  مانع رسیدن و جذب مواد مغذی به پوست نخواهند بود. پس از آنجا که کار اسکراب لایه‌برداری از پوست است نباید خیلی زیاد مثلا هر روز از اسکراب استفاده کرد. حداکثر دو بار در هفته استفاده از اسکراب توصیه می‌شود و حتما باید پس از آن از ضدآفتاب (مگر در شب) استفاده شود چراکه پوست نسبت به نور واکنش نشان خواهد داد.

لوسیون و کرم

تفاوت‌های بین لوسیون و کرم در غلظت، میزان ماندگاری روی پوست و میزان عمق مرطوب‌سازی آنهاست، اما وظیفه اصلی هر دوی آنها ‌مرطوب‌سازی پوست است. لوسیون‌ها معمولا رقیق‌تر از کرم و بالم هستند. یعنی میزان آب موجود در آنها بیشتر است و اصطلاحا شل‌تر هستند. به‌دلیل رقیق بودن، به‌راحتی روی سطوح بزرگی از پوست پخش می‌شوند و به‌همین دلیل برای مناطق مودار بدن مناسب هستند. این رقیق بودن باعث می‌شود رطوبت حاصل از مصرف لوسیون نسبت به کرم زودتر ازبین برود. در نتیجه معمولا لوسیون‌ها را باید در فاصله‌های زمانی کمتری نسبت به کرم‌ها تجدید کرد. در کرم‌ها آب کمتر و چربی بیشتری وجود دارد. این مورد باعث می‌شود ماندگاری رطوبت کرم بیشتر از لوسیون باشد اما علت اینکه معمولا افراد، استفاده از لوسیون را به کرم ترجیح می‌دهند این است که استفاده از کرم‌ها مخصوصا در تابستان، تعریق بیشتری به‌دنبال خواهد داشت. در واقع شما بعد استفاده از کرم احساس چربی پوست خواهید داشت در صورتی‌که در لوسیون این‌طور نیست. اما معمولا برای پوست صورت از کرم و برای سایر قسمت‌های بدن از لوسیون استفاده می‌شود. معمولا لوسیون‌ها دارای خواص درمانی نیستند و هدف از استفاده آنها آبرسانی و مرطوب‌سازی پوست است اما کرم‌ها بعضا حاوی مواد اضافه‌ای مانند خواص ضدپیری (anti-aging) هستند.
نتیجه نهایی اینکه ماندگاری رطوبت کرم نسبت به لوسیون بیشتر است و زمان طولانی‌تری باید آن را تجدید کرد اما بر اثر استفاده از آن احساس چربی روی پوست و تعریق خواهید داشت. ولی لوسیون‌ها چون رقیق‌تر از کرم هستند، پس از استفاده در عین حال که پوست شما را مرطوب و عمل آبرسانی به آن را انجام می‌دهند احساس چربی و تعریق به شما نمی‌دهند اما نسبت به کرم باید زودتر تجدید شوند.

بالم

بالم‌ها معمولا در نواحی کف پا، زانو، آرنج و دست‌ها مصرف شده و فاقد آب هستند، درنتیجه از کرم‌ها غلیظ‌تر هستند. تفاوت عمده آنها با کرم‌ها و لوسیون‌ها در این است که کرم و لوسیون کار آبرسانی (hydration) به پوست را انجام می‌دهند اما کار بالم، آبرسانی به پوست نیست. عنصر اصلی تشکیل دهنده بالم‌ها را موم (Wax) تشکیل می‌دهد. بنابراین مانند یک سد محافظ در لایه بیرونی پوست عمل می‌کند. وظیفه اصلی بالم، حفظ رطوبت پوست و محافظت از آن در برابر آلودگی‌های محیطی، سردی آب و هوا و… است. بالم‌ها معمولا در قسمت‌هایی که پوست زبر و زمخت است استفاده می‌شوند چون این قسمت‌ها حتی پس از استفاده از کرم و لوسیون هم خیلی زود دوباره رطوبت خود را از دست می‌دهند و باید کرم یا لوسیون آنها تجدید شود اما در صورت استفاده از بالم دیرتر رطوبت خود را از دست می‌دهند. البته استفاده از بالم برای پوست صورت اصلا توصیه نمی‌شود چراکه همان‌طور که گفتیم عنصر اصلی بالم را موم تشکیل می‌دهد و موم می‌تواند  در پوست‌های خشک و حساس ایجاد حساسیت کند و سبب تشکیل جوش روی صورت شود.

کار اسکراب لایه‌برداری از پوست، کار کرم و لوسیون مرطوب کردن پوست و آبرسانی به آن و کار بالم حفظ رطوبت پوست و محافظت از پوست است.

(0) نظر
برچسب ها :
روش های از سفید کردن آلت تناسلی و از بین بردن تیرگی

در این مقاله 7 روش خانگی برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنان پیشنهاد میشود:

– اما نکته اول این است که واژن برای زیبا به نظر رسیدن طراحی نشده است. پوست خشن، موهای زبر و حتی بوی متفاوت آن منحربه فرد است. اما این منحصر به فرد بودن بی دلیل نیست. همانطور که موی بینی مانع از ورود آلرژنها و گرده ها به سیستم می شود، موی ناحیه تناسلی نیز باکتری ها را گیر می اندازد و مانع از ورود آن ها به مهبل (واژن) می شود.

– واژن دارای باکتری خوب و بد است. باکتری خوب، محیط را قلیایی می کند و میکروب ها را از بین می برد و یک محیط سالم ایجاد می کند و بوی مشخصی ایجاد می کند. هنگامی که بوی ناحیه تناسلی تغییر می کند و بوی عجیبی حس می کنید، تعداد باکتری های بد زیاد شده است!

– بافت پوست این ناحیه زبر و خشن است ( این مقاله را بخوانید: چگونه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببریم) و این بافت به علت سایش ران و لباسهای تنگ است. و رنگ پوست شما در این منطقه لزوما نباید با بقیه بدن شما مطابقت داشته باشد. حتی برخی خانم های بور نیز گاهی اوقات ناحیه تناسلی تیره ای دارند!

(0) نظر
برچسب ها :
چه چیزی باعث به وجود آمدن خال بر روی پوستمان می شود؟

خال چیست؟

خال یک اصطلاح عمومی است که طیف وسیعی از ضایعات پوستی را دربرمی‌گیرد. این ضایعات در اثر بر هم خوردن ترکیب طبیعی ساختمان پوست به وجود آمده و ناشی از کاهش یا عملکرد غیرطبیعی یک یا چند بافت می‌باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
X