سايت سلامت و پزشكي
آب آوردن زانو و درمان آن


آب آوردن زانو و درمان آن

آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو در اغلب موارد راحت می باشد. داشتن استئوآرتریت یا درگیر شدن در ورزشهایی با خطر بالا که دارای جنبش های سریع و پرش است، برای مثال در فوتبال یا تنیس، به معنای این است که در این فرد احتمال ابتلا به آب اوردن زانو بیشتر است.

 

آب اوردن زانو معمولا با حفره مفصل زانو ارتباط دارد و تورم زانو است و همراه با خون و یا مایع سینوویال در بورسیت است.

علائم و نشانه های آب آوردن زانو به علت ساخت بیش از حد مایع در مفصل زانو بستگی دارد. در افراد مبتلا به آرتروز زانو ، درد زمانی رخ میدهد که وزن بدن را تحمل می کنند. درد معمولا با استراحت فروکش میکند.

یک زانو ممکن است بزرگتر از دیگری به نظر بیاید .

پف کردگی به علت آب آوردن زانو در اطراف قطعات استخوانی زانو هنگامی که با زانو های دیگر مقایسه می شود باعث می شود زانو برجسته به نظر برسد. هنگامی که مفصل زانو حاوی مایع بیش از حد باشد ، ممکن است خم شدن و یا راست کردن زانو در بعضی از موارد دشوار شود .

اگر در یک فرد زانو مجروح شده باشد، ممکن است کبودی در جلو، کناره ها و عقب زانو(التهاب زانو) وجود داشته باشید. تحمل وزن در مفصل زانو ممکن است غیر ممکن و درد غیر قابل تحمل باشد.

علت ورم زانو می تواند ورم مفاصل، آسیب به رباط های زانو و یا یک حادثه باشد و پس از آن واکنش طبیعی بدن این است که در اطراف زانو یک مایع محافظ وجود داشته باشد.

همچنین وجود بیماری های زمینه ای و یا بیماری می تواند از علل ورم زانو باشد . نوع مایعی که در اطراف زانو تجمع می یابد بستگی به بیماری های زمینه ای و یا نوع ضربه که باعث تولید مایع اضافی شده است، دارد.

درمان آب آوردن زانو در اغلب موارد راحت می باشد. داشتن استئوآرتریت یا درگیر شدن در ورزشهایی با خطر بالا که دارای جنبش های سریع و پرش است، برای مثال در فوتبال یا تنیس، به معنای این است که در این فرد احتمال ابتلا به آب اوردن زانو بیشتر است.

در افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی بدن، وزن بیشتری در مفصل زانو باید تحمل شود.

این باعث می شود سایش بیشتری در مفاصل به وجود بیاید و با گذشت زمان، بدن مایع اضافی در مفصل تولید خواهد کرد.

اشعه ایکس مفید است که به منظور بررسی هرگونه شکستگی و یا دررفتگی موجود استفاده میشود و ممکن است علائم استئوآرتریت را نشان دهد .

MRI (تصویربرداری با تشدید مغناطیسی) در تشخیص اختلالات استخوان یا مفصل زانو ، مانند یک پارگی در رباط، تاندون ها و یا غضروف مفید است .

اگر ورم زانو به همراه قرمز، گرم و به لمس حساس باشد، دکتر ممکن است در مورد التهاب به علت آرتریت روماتوئید یا آرتریت کریستالی، مانند نقرس یا عفونت های مفاصل نگران شود.

در این حالت علاوه بر ارسال مایع مفصلی به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل، ممکن است برای تعیین تعداد سلول های سفید خون، سرعت رسوب گلبول قرمز، و شاید سطح پروتئین واکنشی C یا اسید اوریک آزمایش خون درخواست کند.

ورم مفاصل پسوریاتیک اغلب یک بیماری مفصلی با علت ناشناخته است. بیماران با پسوریازیس به همراه بیماری پوستی می توانند، نوعی آرتریت مرتبط به نام ورم مفاصل پسوریاتیک داشته باشند.

این وضعیت آرتروز نادیده گرفته می شود، حتی در بیماران مبتلا به پسوریازیس که تشخیص داده شده اند .

درمان

درمان قطعی آب اوردن زانو بستگی به مشکل اساسی دارد .در موارد آرتریت زانو، مایع ممکن است از زانو برداشته شود. به بیماران معمولا داروهای ضد التهاب و یا شاید یک تزریق کورتیزون داده شود. بیماران مبتلا به آرتریت شدید ممکن است در نهایت نیاز به عمل جراحی جایگزینی زانو داشته باشند. پارگی غضروف و آسیب رباط که باعث تجمع مایع یا خون می شود نیز ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد.

اغلب این شرایط را می توان با عمل جراحی آرتروسکوپی درمان کرد . در مورد پارگی مینیسک، درمان ممکن است شامل از بین بردن بخشی از مینیسک و یا تعمیر مینیسک باشد. صدمات لیگامان ممکن است با بازسازی رباط پاره شده درمان شود.
درمان خانگی

• با استراحت دادن ،زانو می تواند التیام یابد. فعالیت های را که درد شما را افزایش می دهد را محدود کنید .

• یخ می تواند به کاهش و درمان ورم زانو کمک کند. قرار دادن یخ در یک حوله قرار دادن آن بر روی زانو های خود میتواند کمک کننده باشد .

• فشرده سازی با بریس یا بانداژ می تواند به کاهش ورم زانو کمک کند.

• ارتفاع به کاهش درد و تورم کمک می کند. زانو خود را در حالی که نشسته و یا دراز کشیده بالا نگه دارید . با سرپا نگه داشتن پا ی خود بر روی یک بالش برای حفظ زانو بالاتر از سطح قلب مفید است .
دارو

• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است تورم، درد یا تب را کاهش دهد. این دارو بدون نسخه دکتر در دسترس است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی اگر به درستی استفاده نشوند می توانند باعث خونریزی معده یا مشکلات کلیه شوند. اگر شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، از پزشک بپرسید که این داروها برای شما بی خطر باشد.

• استامینوفن درد و تب را کاهش می دهد. و بدون نسخه دکتر در دسترس است. بپرسید که چقدر و چه هنگامی می توانید از ان استفاده کنید استامینوفن می تواند آسیب کبدی ایجاد کند اگر به درستی استفاده نشود .

• اگر شما فکر می کنید دارو شما دارای عوارض جانبی است و به شما کمک نمی کند با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به هر دارویی آلرژی دارند با او درمیان بگذارید. یک لیست از داروها، ویتامین ها، و گیاهان نگه دارید. در مورد مقدار و زمان و چگونگی استفاده از انها بپرسید.
فیزیوتراپی

یک دکتر فیزیوتراپی می تواند به شما تمریناتی که به بهبود جنبش و کاهش درد زانو کمک میکند آموزش دهد. همچنین می تواند در بهبود قدرت خود و کاهش خطر برای از دست دادن عملکرد در زانویتان کمک کند.

با متخصص ارتوپدی تماس بگیرید اگر:

• زانوی شما سخت تر شده و یا وقتی پای خود را به حالت مستقیم در می اورید در زانو احساس درد می کنید.

• درد شما بدترشده است.

• زانو شما ضعیف شده، یا شما همچنان با لنگی راه می روید .

• سوالی دارید و یا در مورد شرایط و یا مراقبت از خود نگرانی دارید .
ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش ازن درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.

مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.

با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.

اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، ازن تراپی هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.
استفاده از عصا

شما می توانید از عصا برای راه رفتن تا زمانی که زانوی شما بهبود می یابد استفاده کنید. عصا نیز ممکن است به شما کمک کند وزن خود را حفظ کنید و از آسیب بیشتر زانو جلوگیری کنید. از پزشک فیزیوتراپی در مورد استفاده صحیح از عصا بپرسید.

به بخش اورژانس مراجعه کنید اگر:

• زانو شما گرم، قرمز و حساس است.

• شما دارای ورم زانو جدید در۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آسیب هستید.

• زانو شما قفل می شود. این ممکن است باعث شود شما سقوط کنید.

• پا یا انگشتان پایتان رنگ پریده شده اند و یا احساس سرما در انها می کنید.

• شما نمی توانید وزن خود را بر روی پای خود تحمل کنید، و یا شما درد شدید حتی پس از درمان دارید.

پیشگیری از آب آوردن زانو:

اجتناب از حرکات ناگهانی می تواند به جلوگیری از صدمات زانو کمک کند. چاقی به مفاصل آسیب پذیر زانو فشار زیادی می افزاید، بنابراین کاهش وزن ممکن است کمک کند.

بهتراست تمریناتی برای زانو در نظر گرفته شود شامل خم کردن کوچک (خم کردن عمیق نمی شود) زانو و صاف کردن آن در حالی که در تاق باز خوابیده اید و وزن بدن بر روی پاها نیست.

از ورزشهایی که به زانو فشار نمی آورند شامل راه رفتن، شنا، اسکیت، بیس بال، اسکی و بسته به حالت زانو، دوچرخه سواری (صندلی بالا، دنده کم، اجتناب از تپه) استفاده کنید. فعالیت هایی را انتخاب کنید که با توجه به قدرت زانو خود و ظرفیت آن برای شما راحت باشد، و به یاد داشته باشید که از ورزش سخت در زانو شامل فوتبال، دو سرعت، راگبی، هاکی، والیبال، بسکتبال، اسکی سراشیبی، تنیس و دویدن و یا هر چیزی که باعث تکان، و یا پیچاندن زانو شود بپرهیزید.

(0) نظر
برچسب ها :
اطلاعاتی در مورد نارسایی کبد و نحوه درمان آن

به ایجاد اختلال شدید در عملکرد کبد، “نارسایی کبدی” می‌گویند.  نارسایی کبد می‌تواند در اثر یک بیماری و یا حضور یک ماده شیمیایی خاص در کبد ایجاد شود. اکثر افراد مبتلا به نارسایی کبدی دچار علائمی همچون: یرقان (زرد شدن پوست و چشم‌ها)، احساس خستگی ، ضعف و از دست دادن اشتها می‌شوند. پزشکان معمولاً می‌توانند بر اساس علائم و نتایج حاصل از معاینه فیزیکی و آزمایش خون، نارسایی کبد را تشخیص دهند. معمولاً درمان شامل کنترل مصرف پروتئین، محدود کردن سدیم در رژیم غذایی، اجتناب کامل از الکل و درمان علت زمینه‌ای نارسایی کبدی است، اما گاهی اوقات برای نجات بیمار پیوند کبد لازم می‌شود.

نارسایی کبد چیست؟


نارسایی کبد می‌تواند در اثر هر نوع اختلال کبدی، ازجمله هپاتیت ویروسی (اغلب هپاتیت ب)، سیروز کبدی و یا آسیب کبدی ناشی از الکل یا داروها مانند استامینوفن، ایجاد شود. قبل از آنکه نارسایی کبدی رخ دهد، باید بخش قابل‌ملاحظه‌ای از کبد تحت آسیب‌دیدگی قرار گرفته باشد. ممکن است نارسایی کبدی به‌سرعت در طول چند روز یا چند هفته (نارسایی حاد) و یا به‌تدریج در طول ماه‌ها یا سال‌ها (نارسایی مزمن) ایجاد شود.

در اثر ایجاد اختلال در عملکرد کبد، عوارض زیادی ایجاد می‌شود:

 • کبد دیگر نمی‌تواند به‌اندازه کافی بیلی‌روبین (یک محصول زائد، که از تجزیه گلبول‌های قرمز پیر شده خون تولید می‌شود) را پردازش نماید، به‌نحوی‌که دفع این ماده از بدن با اختلال روبه‌رو می‌شود.
 • کبد دیگر نمی‌تواند به‌اندازه کافی پروتئین‌های کمک‌کننده به انعقاد خون را سنتز نماید درنتیجه احتمال کبودی و خونریزی (اختلال انعقادی) افزایش می‌یابد.
 • فشارخون در رگ‌هایی که خون را از روده به کبد می‌رسانند، اغلب به‌صورت غیرطبیعی بالا (حالتی که به آن پرفشاری پورتال یا پرفشاری ورید باب می‌گویند) می‌رود.
 • ممکن است در شکم مایعات تجمع یابد (بیماری آسیت).
 • ممکن است عملکرد مغز تحت تأثیر قرار بگیرد، زیرا که کبد دیگر قادر نیست مواد زائد و سمی را به‌درستی حذف نماید، درنتیجه این مواد در خون تجمع می‌یابند. این بیماری “انسفالوپاتی کبدی” نامیده می‌شود.
 • ممکن است رگ‌های جدیدی (به نام عروق جانبی) برای دور زدن کبد تشکیل شوند. آن‌ها اغلب در مری و معده تشکیل می‌شوند. در این مکان‌ها عروق بزرگ شده و دچار پیچ‌وتاب می‌شوند. این رگ‌ها که به نام رگ‌های واریسی مری یا واریسی معده مشهورند، ضعیف و شکننده بوده و مستعد خون‌ریزی می‌باشند.
 • به سبب دلایل ناشناخته در بیش از نیمی از مبتلایان به اختلالات کبدی، ممکن است در عملکرد کلیه‌ها اختلال ایجاد شود. اگر نارسایی کلیه در اثر نارسایی کبد ایجاد شود به این حالت “سندرم هپتاتورنال” می‌گویند.
 • عملکرد سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، درنتیجه خطر ابتلای به عفونت‌ها افزایش می‌یابد.

چه چیزی باعث نارسایی کبد می‌شود؟


شایع‌ترین علل نارسایی مزمن کبدی (حالتی که در آن کبد پس از ماه‌ها و سال‌ها دچار نارسایی می‌شود) عبارت‌اند از:

 • هپاتیت ب
 • هپاتیت سی
 • مصرف طولانی‌مدت الکل
 • سیروز کبدی
 • هموکروماتوز (یک بیماری ارثی است که در آن بدن بیش‌ازحد به جذب و ذخیره‌سازی آهن می‌پردازد.)
 • سوءتغذیه

علل نارسایی حاد کبد، زمانی که کبد به‌سرعت دچار نارسایی می‌شود، اغلب متفاوت است. برخی از این علل عبارت‌اند از:

 • مصرف بیش‌ازحد استامینوفن
 • ویروس‌ها ازجمله هپاتیت A، B و C (به‌خصوص در کودکان)
 • واکنش به برخی از داروهای تجویزی خاص و داروهای گیاهی
 • خوردن قارچ‌های وحشی و سمی

علائم


افراد مبتلا به نارسایی کبد معمولاً دچار زردی، آسیت، انسفالوپاتی کبدی و کاهش سطح سلامت عمومی خود می‌شوند. زردی باعث می‌شود، پوست و سفیدی چشم زردرنگ شوند. آسیت ممکن است باعث متورم شدن شکم گردد. انسفالوپاتی کبدی ممکن است باعث گیجی یا خواب‌آلودگی شود.  اکثر افراد نیز ممکن است علائم عمومی مانند: خستگی، ضعف، تهوع و از دست دادن اشتها را تجربه نمایند. نفس افراد نیز ممکن است بوی گندیدگی داشته باشد. این افراد ممکن است به‌راحتی دچار کبودی و خونریزی شوند. در نارسایی حاد کبدی، ممکن است افراد سالم در عرض چند روز تا حد مرگ پیش بروند. در نارسایی مزمن کبدی وخامت سلامتی افراد ممکن است بسیار تدریجی پیش برود تا زمانی که دچار ناراحتی‌های شدید گردند، مثل استفراغ خونی یا داشتن مدفوع خونی. خون در استفراغ یا مدفوع، معمولاً در اثر خونریزی از رگ‌های واریسی مری و معده ایجاد می‌شود. اگر نارسایی کلیه ایجاد شود، ادرار کمتری تولید می‌شود و از بدن دفع کمتری صورت می‌پذیرد، درنتیجه مواد سمی در خون تجمع می‌یابند. سرانجام تنفس دشوار می‌شود. درنهایت، اگر نارسایی کبدی درمان نشود ممکن است به مرگ یا اختلالات پیشرفته کبدی منجر شود. حتی بعد از درمان نیز ممکن است، نارسایی کبد برگشت‌ناپذیر باشد. برخی از افراد از نارسایی کلیه فوت می‌کنند. برخی از افراد نیز به سرطان‌های کبدی مبتلا می‌شوند.

تشخیص


معاینه پزشکی

پزشکان معمولاً می‌توانند نارسایی کبدی را بر اساس علائم و نتایج حاصل از معاینه بالینی تشخیص دهند. در موارد شدید اختلالات کبدی، برای ارزیابی عملکرد کبد، آزمایش خون تجویز می‌شود. برای بررسی علل احتمالی، پزشکان تمام موادی مصرفی بیماران را سؤال خواهند نمود، ازجمله داروهای نسخه‌ای تجویزشده، داروهای غیر نسخه‌ای، داروهای گیاهی و مکمل‌های تغذیه‌ای. برای شناسایی دلایل احتمالی دیگر نیز ممکن است آزمایش خون درخواست شود.

آزمایش‌های دیگر

آزمایش‌های دیگر، ازجمله آزمایش ادرار، سایر آزمایش‌های خونی و اغلب رادیوگرافی قفسه سینه، انجام می‌شود تا مشکلات احتمالی دیگر، ازجمله بدتر شدن عملکرد مغز، نارسایی کلیه و عفونت، مورد ارزیابی قرار گیرد. بسته به علائم فرد، ممکن است آزمایش‌های تکرار شوند.

درمان


درمان بستگی به علت زمینه‌ای و علائم خاص بیمار دارد. فوریت درمان بستگی دارد که آیا نارسایی کبد حاد است یا مزمن، اما اصول درمان یکسان است:

 • درمان علت زمینه‌ای
 • کاهش پروتئین حیوانی در رژیم غذایی
 • برای نارسایی حاد کبد، درمان فوری، گاهی اوقات پیوند کبد لازم است.

محدودیت‌های غذایی

معمولاً رژیم غذایی این افراد محدود می‌شود، حذف یا کاهش میزان پروتئین حیوانی، به‌ویژه گوشت قرمز، همچنین ماهی، پنیر و تخم‌مرغ. خوردن بیش‌ازحد پروتئین حیوانی می‌تواند به اختلال در عملکرد مغز منجر شود. برای اطمینان از دریافت کافی پروتئین، پزشکان مصرف بیشتر پروتئین‌های گیاهی را توصیه می‌کنند (مانند سویا). سدیم غذا نیز (نمک و بسیاری از غذاها) باید محدود شود. انجام این کار می‌تواند به جلوگیری از تجمع مایعات در شکم کمک کند. الکل باید به‌طور کامل حذف شود، چراکه آسیب‌های کبدی را بدتر می‌کند.

پیوند کبد چیست؟

پیوند کبد فرایندی است که در آن کبد بیمار با کبد سالم فرد اهداکننده جایگزین می‌شود. در پیوند کبد نیاز است که نوع خون و اندازه بدنی دریافت‌کننده با اهداکننده مطابقت داشته باشد. کبد اهداشده می‌تواند از افراد زنده و یا افراد فوت‌شده دریافت شود. عمل جراحی پیوند کبد معمولاً بین چهار الی دوازده ساعت طول می‌کشد. بسیاری از بیماران تا سه هفته بعد از جراحی باید در بیمارستان بستری شوند.

فرایند انجام پیوند کبد:

 • پزشک بیمار را به مرکز پیوند ارجاع داده تا در آنجا معاینه گردد.
 • در مرکز پیوند، تیم پیوند، سلامت جسمی و روانی کلی افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، سپس هزینه‌های پزشکی مربوط به پیوند را تعیین و پرونده تشکیل می‌دهند، همچنین تدابیری در خصوص حمایت عاطفی خانواده و دوستان از بیمار فراهم خواهند نمود.
 • بر اساس معاینات و آزمایش‌ها، تیم پیوند در خصوص واجد شرایط بودن بیمار یا عدم امکان پیوند، تصمیم می‌گیرد.
 • اگر فرد واجد شرایط پیوند کبد باشد، این مرکز او را به لیست انتظار برای پیوند اضافه می‌کند. لیست انتظار اولویت‌بندی شده است به‌طوری‌که افراد بدحال در بالای لیست قرار می‌گیرند. مدت‌زمان انتظار فرد برای پیوند به عوامل متعددی بستگی دارد:
 • گروه خونی
 • اندازه بدن
 • مرحله بیماری کبد
 • سلامت عمومی
 • در دسترس بودن یک کبد مطابق با شرایط بیمار

بسیاری از بیماران ۶ ماه تا یک سال بعد از موفقیت‌آمیز بودن پیوند کبد، می‌توانند به زندگی روزمره خود بازگردند. در بعضی از بیماران، بیماری‌های کبدی قبل از پیوند دوباره عود می‌کند و ممکن است انها به درمان‌های تکمیلی و یا پیوند مجدد نیازمند باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیروز کبدی و پیوند کبد، با مرکز مشاوره ما تماس گرفته و یا با پزشک خود مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انسفالوپاتی کبدی، با پزشک خود مشورت کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
شامپو رفع سفیدی مو

شامپوی رفع سفیدی مو

آیا سفیدی موها با استفاده از شامپو رفع می شود؟ آیا واقعا شامپوی رفع سفیدی مو وجود دارد؟

تبلیغاتی که در مورد رفع سفیدی موها با شامپو و غیره می‌شود، کذب محض بوده و جنبه علمی ندارد.

دکتر افشار رمضان‌پور، متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه تبلیغاتی که در مورد رفع سفیدی موها با شامپو و غیره می‌شود، کذب محض و کلاهبرداری است و تا به ‌حال هیچ روشی برای بازگرداندن رنگدانه‌های از دست رفته در مو کشف نشده است، گفت:

«سفیدی موها به دو دسته تقسیم می‌شوند. سفید شدن طبیعی موها معمولا در اواسط دهه سوم زندگی برای افراد اتفاق می‌افتد.

سفیدی زودرس موها نوع دوم از دسته‌های سفیدی مو است و عوامل متعددی موجب سفیدی زودرس موها، می‌شود که یکی از این عوامل ژنتیک است و بر خلاف تصور عموم، استرس و فشار عصبی ناگهانی نقشی در این نوع سفیدی مو ندارد. متاسفانه باید گفت این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و این وضعیت دائمی است و برگشت‌پذیر هم نیست.

عوامل دیگری هم در سفیدی زودرس موها موثر هستند که البته در مقایسه با مسئله ژنتیک، کمتر اتفاق می‌افتند. از جمله این عوامل می‌توان به کمبود ویتامین‌ها مخصوصا ویتامین B۱، کم‌خونی از نوع کمبود آهن و کمبود روی و رژیم‌های ناصحیح و طولانی مدت اشاره کرد.

بیماری‌های زمینه‌ای فرد نیز نظیر بیماری تیروئید می‌تواند موجب سفیدی زودهنگام موها شود.

این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و برخی از تبلیغات شامپو که حاکی از این است که موهای سفید را سیاه می‌کنند، کاملا کذب است و جنبه علمی ندارند؛ چراکه هر سلول رنگدانه خود را از دست داده و به صورت سفید درآمده است.»

(0) نظر
برچسب ها :
استفاده از اسپری مو چه خطراتی دارد؟

مضرات اسپری مو و حالت دهنده های مو برای سلامتی

اسپری های مو در آخرین مرحله از آرایش استفاده می شوند و بیشتر از سایر مواردی که تاکنون در مورد آن صحبت کرده ایم به موهای شما حالت می دهند. استفاده از اسپری ها نسبت به ژل و فوم ها راحت تر است. همچنین طرفداران بیشتری نسبت به دو محصول قبلی دارند. محلول هایی که معمولاً پایه ای ژل مانند دارند.

اسپری ها و حالت دهنده های مو گاهی سلامت شما را تهدید می کنند. محققان به تازگی هشدارهای مهمی به طرفداران همیشگی این محصولات داده اند که کمی حواس شان را جمع کنند و هر محصولی را روی سرشان و در هر وضعیتی خالی نکنند.

اسپری مو

عوارض اسپری مو در بارداری

اغلب اسپری ها با ایجاد یک پوشش روی مو می توانند حالت مو را کنترل کنند. محلول هایی که برای تولید اسپری ها استفاده می شوند معمولاً مواد الکلی هستند که در معرض هوا به شدت فرار هستند و بعد از تبخیر، فقط پلیمر مورداستفاده همانند ژل ها روی مو باقی می مانند. اسپری ها نیز بر اساس ضخامت موها دسته بندی می شوند، باید از اسپری استفاده کنید که متناسب با موهای شما باشد. اگر ضخامت موهای شما زیاد است می توانید از اسپری های خشک استفاده کنید و اگر موهای شکننده دارید بهتر است از اسپری هایی استفاده کنید که به موهای شما رطوبت بیشتری بدهند.

تماس زنان باردار با اسپری مو و تولد نوزاد ناقص و معیوب

تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است.اگر زنان در دوران بارداری با اسپری مو به ویژه در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشند، خطر تولد نوزادان پسر آن ها با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثلی، افزایش پیدا می کند.
در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می شوند، به طوری که مجرای ادراری آن ها از غدد جنسی جدا می شود.دانشمندان کالج ایمپریال لندن تاکید کردند که تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این نقص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می دهد.
مطالعات نشان می دهد که نرخ ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه های اخیر به شدت افزایش یافته است.
برخی کارشناسان می گویند که نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که فتالاتس نامیده می شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است. این ماده شیمیایی می تواند تعادل هورمون ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

اسپری مو

روش استفاده از اسپری مو

اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال 2005 از استفاده از آن در اسپری های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می شود.

اسپری مو را به ریشه مو نزنید

متخصصان پوست و موی کانادایی بر این باورند که اگر اسپری مو به ریشه موها زده نشود، مشکل چندانی ایجاد نمی کند.اگر اسپری های حالت دهنده مو با ریشه موها برخورد کنند، موجب ریزش مو، ایجاد موخوره و پوسته پوسته شدن کف سر می شوند اما اگر مواد تشکیل دهنده این حالت دهنده ها با ریشه مو تماس پیدا نکند، عوارض زیادی به وجود نمی آورد.
برای حالت دادن به موهای خود از حالت دهنده های گیاهی که عوارض کمتری دارند، استفاده نمایید.
همچنین انواع گوناگون حالت دهنده ها مانند اسپری، ژل و چسب ها در پایان روز باید از روی موها شسته شوند زیرا در غیر این صورت، به شکل ذره های خشک شده از موها جدا می شوند و ایجاد شوره کاذب می کنند. به همین دلیل، متخصصان به افراد توصیه می کنند که در صورت امکان برای حالت دادن به موهای خود از حالت دهنده های گیاهی استفاده کنند که عوارض کمتری دارند.

آسمی ها در خط اول خطر

اگر شما آسم دارید و یا اگر یکی از اعضای خانواده شما از بیماری آسم رنج می برد، لازم است بدانید که استفاده از این محصولات را باید کنار بگذارید.
اسپری های مو در گروه عوامل تشدید کننده علایم آسم به شمار می آیند و به راحتی می توانند موجب تحریک مجاری تنفسی شوند و می توانند حتی شما را تا مرز یک حمله آسمی پیش ببرند.

4 توصیه به آن ها که اسپری مو می زنند

* با فاصله اسپری کنید:
برای این که اسپری ها و حجم دهنده های مو بهتر روی موهای شما بنشینند، بهتر است اول قوطی آن ها را خوب تکان دهید و سپس آن را در فاصله 30 سانتی متری موهای تان نگه دارید و از این فاصله آن را روی موهای تان اسپری کنید.
* دهان و چشم های تان را ببندید:
برای این که قطرات این افشانه ها کمتر در دهان و بینی شما وارد شوند بهتر است هنگامی که خودتان یا آرایشگر می خواهد آن ها را روی سر شما اسپری کند، چشم های تان را ببندید و دستتان را روی بینی و دهان تان بگذارید حتی می توانید از یک ماسک برای پوشاندن بینی و دهان تان استفاده کنید و بهتر است پس از اسپری کردن این محصولات روی موهای تان آن محل را ترک کنید و تهویه اتاق را روشن کنید و یا پنجره ها را باز کنید.
* در فضای آزاد اسپری کنید:
برای این که محصولات شیمیایی کمترین اثر را روی سلامت شما و اعضای خانواده تان داشته باشند، بد نیست پس از این که موهای تان را سشوار کشیدید و نوبت به استفاده از این محصولات رسید به حیاط یا ایوان منزل تان بروید و در فضای آزاد این محصولات را روی موهای تان اسپری کنید. باقی ماندن قطرات این افشانه ها در فضای منزل و تجزیه شیمیایی آن می تواند روی سلامت شما اثرات نا مطلوبی بر جای بگذارد.
* اسپری سبز بخرید:
در سال های اخیر بعد از این همه حرف و حدیث که پشت سر این محصولات در دنیا بوده است، سرانجام کارخانه های سازنده به این فکر افتاده اند که محصولاتی از این دست را تولید و روانه بازار کنند که سازگاری بیشتری با سلامت انسان ها و محیط زیست داشته باشند روی این محصولات واژه سبز نوشته شده است. توصیه ما به شما این است که این انواع را خریداری کنید تا سلامت خودتان و دیگر افراد روی کره زمین را فراهم کرده باشید.
(0) نظر
برچسب ها :
رابطه جنسی پس از هیسترکتومی

آیا رابطه جنسی پس از جراحی برداشتن رحم ممکن است؟

در جراحی هیسترکتومی تمام قسمت های رحم و یا بخشی از رحم حذف می شود. این جراحی می تواند درد و سایر علائم ناشی از شرایطی مانند فیبرویید یا اندومتریوز را تسکین دهد. و اگر سرطان رحم یا گردن رحم داشته باشید، این جراحی می تواند زندگی شما را نجات دهد.

هر جراحی می تواند عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدتی داشته باشد. هیسترکتومی می تواند عوارض جانبی مانند درد و خونریزی ایجاد کند. هنگامی که این عمل جراحی را انجام می دهید، دیگر قادر به بارداری و تولد کودک نخواهید بود. هیسترکتومی همچنین می تواند در طول هفته های بعد از عمل، زندگی جنسی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با این حال هنگامی که بهبود یابید، نباید مانعی برای داشتن رابطه جنسی – و لذت بردن از آن ایجاد کند.

در این مقاله از راستینه نحوه تاثیر گذاری هیسترکتومی بر روی رابطه جنسی و آنچه شما میتوانید برای حصول اطمینان از اینکه این بخش مهم زندگی خود را از دست نمی دهید، انجام دهید، بررسی میکنیم.

رابطه جنسی پس از هیسترکتومی

چگونه می توانم بعد از هیسترکتومی شروع به داشتن رابطه جنسی کنم؟

اکثر عوارض جانبی مرتبط با جراحی باید از بین بروند و بدن شما باید در عرض دو ماه بهبود یابد. کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا و سازمان بهداشت و خدمات انسانی امریکا توصیه می کنند که در شش هفته بعد از عمل جراحی نباید هیچ چیزی را در واژن خود قرار ندهید.

پزشکان انواع مختلف هیسترکتومی را میتوانند انجام دهند:

 • هیسترکتومی کامل. این نوع رایج ترین شکل هیسترکتومی است. کل رحم، از جمله قسمت پایین و گردن رحم برداشته میشود. جراح ممکن است تخمدان ها و لوله های فالوپ را نیز حذف کند.
 • هیسترکتومی جزئی (همچنین ساب توتال یا سوپراورسیکال نامیده می شود). فقط قسمت بالای رحم حذف می شود. دهانه رحم در جای خود باقی می ماند.
 • هیسترکتومی رادیکال. جراح رحم، گردن رحم، بافت در هر دو طرف دهانه رحم و قسمت بالای واژن را بر میدارد. این نوع جراحی اغلب برای درمان سرطان دهانه رحم یا دهانه رحم استفاده می شود. ممکن است بعد از جراحی، مقداری خونریزی و ترشح داشته باشید و دیگر دوره های قاعدگی را به طور منظم نخواهید داشت. درد، سوزش و خارش در اطراف محل برش نیز طبیعی است. اگر تخمدان شما برداشته شود، احتمالا عوارض جانبی مانند عوارض یائسگی مثل گرگرفتگی و تعریق شبانه خواهید داشت.

 

رابطه جنسی پس از هیسترکتومی

چگونه هیسترکتومی نحوه داشتن رابطه جنسی مرا تغییر میدهد؟

هیسترکتومی زندگی جنسی شما را به مدت چند هفته در حالت سکون قرار می دهد، اما نباید پایان زندگی جنسی شما باشد. طبق یک بررسی از مطالعات مختلف، اکثر زنان اظهار داشتند که زندگی جنسی آنها پس از عمل، یا همانند قبل باقی مانده است یا بهتر شده است. آنها بالاخره از درد یا خونریزی شدید که موجب شد جراحی کنند، رهایی یافته اند.

اگرچه با حذف تخمدانها در طول عمل، می تواند میل جنسی شما کاهش یابد. این مسئله بدین دلیل است که تخمدانها تستوسترون و هورمون استروژن تولید می کنند که جزء اصلی میل جنسی شما هستند.

 

 

آیا باز هم به ارگاسم می رسم؟

بعضی از زنان گزارش می دهند که ارگاسم کمتر و یا اصلا هیچ ارگاسمی پس از جراحی ندارند. این بدین دلیل است که برداشتن رحم می تواند اعصابی را که شما را به ارگاسم میرسانند، قطع کند.
همچنین، گردن رحم شامل عصب هایی است که در طول رابطه جنسی تحریک می شوند. اگر گردن رحم شما در طول عمل جراحی برداشته شود، جراح ممکن است این اعصاب را بریده باشد. با این حال، این مسئله نادر است و برای بسیاری از افرادی که این جراحی را انجام می دهند، معمول نیست.

 

 

آیا احساسی که در رابطه جنسی خواهم داشت مثل قبل است؟

هیسترکتومی نباید بر احساس شما در واژن تاثیر بگذارد. با این حال، برداشتن تخمدان ها شما را به یائسگی می رساند، که می تواند بافت های واژن خشک شود و رابطه جنسی را دردناک تر کند.

 

 

مطمئن ترین راه برای شروع دوباره داشتن رابطه جنسی چیست؟

در مرحله اول، حتما قبل از شروع دوباره رابطه جنسی، حداقل شش هفته – و یا تا زمانی که دکتر توصیه می کند – صبر کنید. برای بازگشت زندگی جنسی خود به روال قبل وقت بیشتری را باید صرف کنید.

اگر خشکی واژن باعث می شود رابطه جنسی بیش از حد دردناکی داشته باشد، از پزشک خود در مورد استفاده از کرم ها، حلقه ها یا قرص های استروژن واژینال بپرسید. یا یک روان کننده مبتنی بر آب یا سیلیکون مانند K-Y یا Astroglide هنگام رابطه جنسی را امتحان کنید.

 

 

چه کارهایی را می توانم برای بهبود زندگی جنسی خود انجام دهم؟

اگر بعد از هیسترکتومی در بازگشت به زندگی طبیعی جنسی خود مشکل داشتید، این نکات را برای بازگشت به مسیر دنبال کنید:

 • وقت صرف کنید. زمانی که رابطه جنسی دارید، عجله نداشته باشید. به خود زمان بدهید تا برای تحریک شدن آماده شوید.
 • تمرین و تجربه. پوزیشن های مختلف را امتحان کنید تا بهترین پوزیشن را که راحت تر است پیدا کنید. گزینه های غیر از رابطه جنسی واژینال، مانند تحریک دهان و یا دستی را امتحان کنید.
 • صادق باشید. با شریک زندگی خود در مورد اینکه چه چیزی خوب است و چه چیزی آسیب می زند، صادق و رُک باشید.

اگر این راهنمایی ها تاثیری ندارند، مراجعه به سکسولوژیست یا مشاور جنسی( سکس درمانی ) را همراه با شریک جنسی خود مد نظر قرار دهید.

هنگامی که شش هفته از عمل جراحی میگذرد، باید بتوانید به زندگی جنسی عادی بازگردید. اگر هنوز در میل جنسی، ارگاسم یا راحتی در هنگام رابطه جنسی مشکل دارید، تسلیم نشوید. به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا چند سوال مطرح میشود که از پزشک خود بپرسید:

 • پس از جراحی، مطمئن ترین راه برای برگشت دوباره به زندگی جنسی قبلی چیست؟
 • اگر رابطه جنسی دردناکی داشتم چه باید بکنم؟
 • چگونه می توانم بر کاهش میل جنسی غلبه کنم؟
 • اگر همسرم ناامید شود یا به من کمک نکند چه باید بکنم؟

شما و پزشک با یکدیگر می توانید راه هایی برای ایجاد زندگی جنسی خوب -و یا حتی بهتر از قبل – راهکارهایی را پیدا کنید.

همچنین بخوانید : چرا زنان هنگام رابطه جنسی تاریکی را دوست دارند؟!

(0) نظر
برچسب ها :
دلیل سرد شدن شوهر پس از رابطه جنسی

سرد شدن و تغییر رفتار زوجین پس از رابطه جنسی

یکی از مشکلات بین زوجین سردی و تغییر رفتار آنها پس از رابطه جنسی است که می تواند به دلیل رفتار نامناسب یکی از زوجین، زن یا شوهر را از زندگی زناشویی دلسرد کند.


تغییرات مردان پس از انزال و مقاربت:

معمولا آقایان بعد از رابطه جنسی  احساس خواب آلودگی و کوفتگی دارند ، این حالت کاملا طبیعی است. خیلی از آقایان بعد از مقاربت برای دقایق یا حتی ساعاتی تحریک نمی شوند و نعوظ مجدد در آنها اتفاق نمی  افتد که این فرایند هم کاملا طبیعی است و نشانه بیماری یا اختلال جنسی  نیست. معمولا اگر بعد از رابطه جنسی با آقایان  حرفهای عاشقانه بزنید آنها فقط تائید میکنند ، آقایان ممکن است موقتا بعد از مقاربت از نظر احساسی کمی سرد به نظر برسند که همانطور که گفته شد این حالت موقتی است.

آقایان انتظارد ارند بعد از رابطه جنسی کمی فکر کنند و معمولا هم فکرشان بازتر می شود . تمرکز فکری آقایان بعد از مقاربت و انزال ارتقاء میابد.

تغییرات خانم ها پس از ارگاسم و مقاربت:

بی حال شدن نه به اندازه آقایان اما تا حدی که نیاز دارند در بستر بمانند طبیعی است . زنان بعد از رابطه جنسی نیاز به توجه بیشتری دارند . آنها از اینکه در آغوش گرفته شوند لذت میبرند. بعد از رابطه جنسی و ارگاسم احساسات خانم ها برانگیخته می شود و گاها تمایل به صحبت کردن دارند  معمولا خانم ها بر عکس آقایان بعد از ارگاسم به جای فکر کردن به موضوعات دیگر به رابطه ای که تجربه کردند فکر میکنند.

زنان نیز همچون مردان تا مدت کوتاهی پس از ارگاسم تحریک نمی شوند . هستند زنانی که تمایل به تنهایی دارند که البته درصد آنهاکم است.

توصیه های لازم  بعد از مقاربت زوجها:

-بعد از مقاربت به هیچ وجه سریعا تخت یا محلی که همسرتان در کنار شما قرار دارد را ترک نکنید.

-بعد از مقاربت به یکدیگر پشت نکنید و به صورت و به چشمان هم نگاه کنید.  استفاده از واژه های نظیر ، تو بهترین هستی ، تو ۳کسی ترین زن دنیا هستی ، تو منو به اوج بردی ، دوستت دارم ، عاشقتم ، تو گرم ترین هستی و … میتواند اثرات مثبتی در همسرتان ایجاد کند خصوصا در خانم ها.

 

-بعد از مقاربت سعی در تحریک جنسی مجدد تا لحظاتی نداشته باشید.

-بهتر است بعد از مقاربت  ابتدا آقا یک نوشیدنی برای خانم بیاورد کلا محبت کردن به خانم ها بعد از رابطه جنسی خیلی ضرورت دارد خصوصا در افرادی که خانم آنها سرد مزاج هستند میتواند به مرور باعث تغییر مزاج شود.

 

-اگر در محلی که مقاربت انجام شده نور چراغ کم است بعد از آن بلافاصله نور محیط را زیاد نکنید. باید همه چی به آرامی شروع و به ارامی خاتمه پذیرد . شاید انجام این اعمال با توجه به خستگی ناشی از نزدیکی برای آقایان دشوار باشد اما انجام آن میتواند باعث افزایش شیفتگی  و گرمی مضاعف همسرنسبت به وی شود.(0) نظر
برچسب ها :
ویژگیهای یک اسکراب خوب پوست

اسکراب، لوسیون و بالم

هنگام خرید محصولات مراقبت پوست با چند واژه برخورد می‌کنید که ممکن است شناخت کافی از هر کدام نداشته باشید.اسکراب یا  لایه‌بردار
کار اسکراب‌ها، لایه‌برداری است. اسکراب‌ها، سلول‌های مرده را از سطح پوست زدوده و آلودگی‌ها را از منافذ پوست خارج کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کنند. انواع مختلف اسکراب‌های صورت، بدن و پا وجود دارد. به‌طور کلی معمولا قبل از استفاده از یک لوسیون، کرم یا ماسک صورت، به‌منظور لایه‌برداری از پوست و آماده‌سازی آن با هدف دریافت نتیجه بهتر از اسکراب استفاده می‌شود، زیرا اجازه نفوذ به زیر سلول‌های پوستی صادر شده و سلول‌های مرده  مانع رسیدن و جذب مواد مغذی به پوست نخواهند بود. پس از آنجا که کار اسکراب لایه‌برداری از پوست است نباید خیلی زیاد مثلا هر روز از اسکراب استفاده کرد. حداکثر دو بار در هفته استفاده از اسکراب توصیه می‌شود و حتما باید پس از آن از ضدآفتاب (مگر در شب) استفاده شود چراکه پوست نسبت به نور واکنش نشان خواهد داد.

لوسیون و کرم

تفاوت‌های بین لوسیون و کرم در غلظت، میزان ماندگاری روی پوست و میزان عمق مرطوب‌سازی آنهاست، اما وظیفه اصلی هر دوی آنها ‌مرطوب‌سازی پوست است. لوسیون‌ها معمولا رقیق‌تر از کرم و بالم هستند. یعنی میزان آب موجود در آنها بیشتر است و اصطلاحا شل‌تر هستند. به‌دلیل رقیق بودن، به‌راحتی روی سطوح بزرگی از پوست پخش می‌شوند و به‌همین دلیل برای مناطق مودار بدن مناسب هستند. این رقیق بودن باعث می‌شود رطوبت حاصل از مصرف لوسیون نسبت به کرم زودتر ازبین برود. در نتیجه معمولا لوسیون‌ها را باید در فاصله‌های زمانی کمتری نسبت به کرم‌ها تجدید کرد. در کرم‌ها آب کمتر و چربی بیشتری وجود دارد. این مورد باعث می‌شود ماندگاری رطوبت کرم بیشتر از لوسیون باشد اما علت اینکه معمولا افراد، استفاده از لوسیون را به کرم ترجیح می‌دهند این است که استفاده از کرم‌ها مخصوصا در تابستان، تعریق بیشتری به‌دنبال خواهد داشت. در واقع شما بعد استفاده از کرم احساس چربی پوست خواهید داشت در صورتی‌که در لوسیون این‌طور نیست. اما معمولا برای پوست صورت از کرم و برای سایر قسمت‌های بدن از لوسیون استفاده می‌شود. معمولا لوسیون‌ها دارای خواص درمانی نیستند و هدف از استفاده آنها آبرسانی و مرطوب‌سازی پوست است اما کرم‌ها بعضا حاوی مواد اضافه‌ای مانند خواص ضدپیری (anti-aging) هستند.
نتیجه نهایی اینکه ماندگاری رطوبت کرم نسبت به لوسیون بیشتر است و زمان طولانی‌تری باید آن را تجدید کرد اما بر اثر استفاده از آن احساس چربی روی پوست و تعریق خواهید داشت. ولی لوسیون‌ها چون رقیق‌تر از کرم هستند، پس از استفاده در عین حال که پوست شما را مرطوب و عمل آبرسانی به آن را انجام می‌دهند احساس چربی و تعریق به شما نمی‌دهند اما نسبت به کرم باید زودتر تجدید شوند.

بالم

بالم‌ها معمولا در نواحی کف پا، زانو، آرنج و دست‌ها مصرف شده و فاقد آب هستند، درنتیجه از کرم‌ها غلیظ‌تر هستند. تفاوت عمده آنها با کرم‌ها و لوسیون‌ها در این است که کرم و لوسیون کار آبرسانی (hydration) به پوست را انجام می‌دهند اما کار بالم، آبرسانی به پوست نیست. عنصر اصلی تشکیل دهنده بالم‌ها را موم (Wax) تشکیل می‌دهد. بنابراین مانند یک سد محافظ در لایه بیرونی پوست عمل می‌کند. وظیفه اصلی بالم، حفظ رطوبت پوست و محافظت از آن در برابر آلودگی‌های محیطی، سردی آب و هوا و… است. بالم‌ها معمولا در قسمت‌هایی که پوست زبر و زمخت است استفاده می‌شوند چون این قسمت‌ها حتی پس از استفاده از کرم و لوسیون هم خیلی زود دوباره رطوبت خود را از دست می‌دهند و باید کرم یا لوسیون آنها تجدید شود اما در صورت استفاده از بالم دیرتر رطوبت خود را از دست می‌دهند. البته استفاده از بالم برای پوست صورت اصلا توصیه نمی‌شود چراکه همان‌طور که گفتیم عنصر اصلی بالم را موم تشکیل می‌دهد و موم می‌تواند  در پوست‌های خشک و حساس ایجاد حساسیت کند و سبب تشکیل جوش روی صورت شود.

کار اسکراب لایه‌برداری از پوست، کار کرم و لوسیون مرطوب کردن پوست و آبرسانی به آن و کار بالم حفظ رطوبت پوست و محافظت از پوست است.

(0) نظر
برچسب ها :
حاملگی خارج از رحم چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان می شود؟

مشکل بارداری خارج از رحم، پیشگیری و درمان

هنگامی که تخمک لقاح یافته در مکانی به جز دیواره داخلی رحم مستقر شود و رشد کند باعث حاملگی خارج از رحم می شود. ۹۸ درصد بارداری خارج از رحم درون لوله های فالوپ (لوله رحمی) ایجاد می شود که ممکن است در نقاط دیگری مانند تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز اتفاق بیفتد.

در حاملگی طبیعی، یک تخمک در یکی از لوله های فالوپ که تخمدان ها را به رحم متصل می کند، توسط اسپرم لقاح می یابد. تخمکلقاح یافته سپس به سمت رحم حرکت می کند و خود را در دیواره داخلی رحم یا اندومتر مستقر می کند و اصلاحا لانه گزینی می کند، و در آنجا باقی می ماند و رشد می یابد.

 

اگر لانه گزینی سلول تخم تشکیل شده در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود ( مثلا در لوله های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت های اندام تناسلی زن) به آن بارداری خارج رحمی گفته می شود.

 

عوامل خطر بارداری خارج رحمی

باید بدانیم احتمال اینکه بارداری خارج رحمی در هر بارداری اتفاق بیفتد، حدود ۲ درصد می باشد. بارداری خارج رحمی معمولا طی چند هفته پس از لقاح و در اولین هفته های بارداری ایجاد می شود.

 

عوامل خطر مهمی وجود دارد که شانس فرد را برای ابتلا به بارداری خارج رحمی بالا می برد. از قبیل:

– بیماری های مقاربتی

– بیماری های التهابی لگن

– اندومتریوز در صورتی که درمان نشود و به بارداری منجر شود

– لوله های فالوپ اسیب دیده

– مصرف داروهای ضدبارداری

– باردار شدن به روش های آزمایشگاهی (لقاح آزمایشگاهی)

– بستن ناموفق لوله های رحمی

– سابقه خانوادگی فرد برای داشتن بارداری خارج رحمی

– عمل جراحی لگن

– چسبندگی های لگنی

– استفاده از آی یو دی. تقریبا ۵۰ درصد بارداری زنانی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند، خارج از رحم صورت می پذیرد.

خونریزی داخلی به علت پارگی لوله رحمی در بارداری خارج رحم می تواند منجر به شوک شود، زیرا شوک در اثر افت فشار خون ایجاد می شود
حاملگی خارج از رحم

علایم بارداری خارج رحمی

– خونریزی واژینال یا لکه بینی

– آمنوره یا عدم قاعدگی

– تهوع

– استفراغ

– درد در ناحیه شکم

– گرفتگی عضلات

– احساس درد تنها در یک طرف بدن

– سرگیجه

– ضعف

– غش کردن

– درد در ناحیه مقعد

– درد در ناحیه گردن یا شانه

اگر یکی از عوامل خطر ذکر شده را دارید، سریعا به پزشک زنان خود مراجعه کنید. بارداری خارج رحمی می تواند سبب اختلال در بارداری های بعدی شود. بنابراین غنیمت شمردن فرصت و مراجعه سریع به پزشک لازم است.

کسی که دچار بارداری خارج رحمی شده است، باید تحت درمان قرار بگیرد.

 

اگر لوله فالوپ او دچار آسیب و پارگی شده است و خونریزی کرده است، باید سریعا تشخیص داده شود و برای توقف خونریزی به اتاق عمل فرستاده شود.

برخی پزشکان بسته به میزان پارگی ایجاد شده نسبت به برداشتن تخمدان و لوله فالوپ اقدام می کنند. اگر لوله فالوپ پاره نشده باشد، پزشک از جراحی لاپاروسکوپی برای برداشتن جنین و ترمیم لوله فالوپ استفاده می کند.

در اغلب موارد، عملکرد لوله فالوپ طی این عمل جراحی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

 

برخی از پزشکان نیز بسته به شرایط بیمار، اگر لوله فالوپ او دچار آسیب نشده باشد، اقدام به تجویز دارو برای بیمار می کنند تا بتوانند جنین را زنده نگه دارند و فرد را نسبت به ادامه بارداری ترغیب کنند.

 

اگر فردی هستید که به بارداری خارج رحمی مبتلا شده اید و جنین خود را از دست داده اید، باید مدتی صبر کنید و دوباره باردار نشوید.

 

اما احتمال دارد بارداری طبیعی داشته باشید، حتی اگر یکی از لوله های رحمی شما آسیب دیده شده باشد و طی عمل جراحی برداشته شده باشد، بازهم از طریق لوله دیگر فالوپ خود می توانید باردار شوید.

 

خونریزی داخلی به علت پارگی لوله رحمی می تواند منجر به شوک شود، زیرا شوک در اثر افت فشار خون ایجاد می شود. لب ها و انگشتان رنگ طبیعی خود را از دست می دهند و کبود می شوند و اغلب فرد عرق زیادی می کند. فرد آشفته و بی قرار به نظر می رسد و تعداد تنفس او کم می شود و نبض او سریع می شود. این علائم خطرناک است و باید فورا به پزشک مراجعه شود.

اگر در گذشته سابقه ابتلا به بارداری خارج رحم را داشته اید، باید قبل از اقدام برای بارداری مجدد تحت نظر پزشک زنان قرار بگیرید

چگونه می توان از بارداری های خارج رحمی پیشگیری کرد ؟

 

– بانوان عزیز باید نظارت کامل بر بهداشت بارداری خود داشته باشند، مخصوصا اگر باردار هستند و یا به زودی قصد باردار شدن را دارند، باید از هر گونهبیماری های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و … پیشگیری کنند.

 

– از هر گونه شرایطی که منجر به زخم و آسیب لوله های فالوپ می شود، پرهیز کنند.

 

– اگر قصد باردار شدن دارید و در عین حال سیگار مصرف می کنید، باید بدانید خود را در معرض خطر بارداری خارج رحمی قرار می دهید.

 

– اگر سابقه ابتلا به PID  (عفونت لگن) و آندومتریوز و یا جراحی های ناحیه شکمی دارید، خطر شما برای ابتلا به بارداری خارج رحمی افزایش یافته است.

بنابراین بهتر است قبل از بارداری و اوایل بارداری شرایط خود را در زمینه بارداری افزایش دهید.

 

– باید با علائم بارداری خارج رحمی آشنا باشید و در صورت مواجهه با علائم آن، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

– اگر در گذشته سابقه ابتلا به بارداری خارج رحم را داشته اید، باید قبل از اقدام برای بارداری مجدد تحت نظر پزشک زنان قرار بگیرید.

 

– اگر تست بارداری شما مثبت شده است و در عین حال خونریزی دارید و یا علایم گفته شده در بالا را تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید تا متخصص زنان به معاینات ناحیه لگن شما بپردازد و در صورت صلاحدید، سونوگرافی واژینال را به شما پیشنهاد دهد.

 

همچنین

آمیزش در چه زمانی برای باردار شدن مناسب تر است؟

(0) نظر
برچسب ها :
اطلاعاتی در مورد رابطه جنسی هنگام پریود شدن زن

هر ماه زنان 30 تا 10 روز خونریزی دارند و به اصطلاح پریود می شوند و بهتر است که رابطه جنسی و سکس نداشته باشند. اما خیلی از مردان در حالت عادت ماهیانه از همسر خود تقاضای رابطه جنسی می کنند. در این مطلب از نظر دینی رابطه جنسی با زن حائض (پریود ) را بررسی می کنیم.

رابطه جنسی و آمیزش جنسی با زنی که پریود شده است

 

همان گونه که بیان شد ، «مرد » ، در زمانی که همسرش حایض است ، به غیر از دخول در فرج ، بقیه لذت های جنسی از همسرش می تواند ببرد . در روایات ما ازمعصوم (ع) این پرسش که «مرد » چگونه از همسرش بهره ببرد ؟ ، شده است و آنها پاسخ داده اند؛ به نمونه ای از آنها دقت فرمایید .

 

عَنْ عُمَرَ بْنِ حَنْظَلَةَ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع مَا لِلرَّجُلِ مِنَ الْحَائِضِ قَالَ مَا بَیْنَ الْفَخِذَیْنِ.عمر بن حنظله می گوید از امام صادق (ع) درمورد مردی که همسرش حائض است چگونه بهره ببرد ، پرسیدم ؟ فرمود : از بین دو « ران » او بهره ببرد ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 322) (فَخِذَین : دو ران زن)

 

بنابراین « مرد » می تواند در قرار دادن آلت جنسی خود در بین ران ها ویا بین کپلین زن بدون دخول در مقعد بهره جنسی خود راببرد . طبیعی است که این نمونه ای از لذت بردن است که بیان شده است ؛ « مرد » به غیر دخول در قُبُل ودُبُر زن می تواند تمام لذت های جنسی را از یکدیگر ببرند.

 

نحوه ی ارتباط در زمان عادت ماهانه

 

زن درهر ماه ، چند روز « عادت ماهانه» می شود . در این زمان روابط زناشویی محدویت دارد ؛ زوج های جوان بامشکلاتی روبرور می شوند . وبراثر عدم آگاهی درست از این که چگونه در این دوره لذت جنسی از یکدیگر ببرند ؛ به افراط ویا تفریط مبتلا می شوند .

 

گاهی اوقات تمام روابط خودشان را قطع می کنند ویا آن که مبتلا به فعل حرام ( دخول ) و به پرداخت کفاره مبتلا می شوند ؛ وصدمات بهداشتی که « زن » از دخول مبتلا می شود .قرآن همبستری این دوره را برای زن مضر می داند:

 

وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْمَحیضِ قُلْ هُوَ أَذىً فَاعْتَزِلُوا النِّساءَ فِی الْمَحیضِ وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى یَطْهُرْنَ «از تو در باره عادت ماهانه [زنان‏] مى‏پرسند، بگو: «آن، رنجى است. پس هنگام عادت ماهانه، از [آمیزش با] زنان کناره گیرى کنید، و به آنان نزدیک نشوید تا پاک شوند.» (البقرة : ،222). طبق این آیه فتوای مراجع همبستری ( دخول ) در زمان حیض زن حرام است وچنانچه این کار انجام شود می بایستی کفاره بپردازند ( برای اطلاع بیشتر به توضیح مسأله مرجع خود رجوع کنید).

 

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع‏ الْمَرْأَةُ تَحِیضُ یَحْرُمُ عَلَى زَوْجِهَا أَنْ‏(یَأْتِیَهَا لِقَوْلِ اللَّهِ تَعَالَى‏ وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى یَطْهُرْنَ‏ فَیَسْتَقِیمُ لِلرَّجُلِ أَنْ یَأْتِیَ امْرَأَتَهُ وَ هِیَ حَائِضٌ فِیمَا دُونَ الْفَرْجِ.امام صادق (ع) فرمودند: برای مرد زن حائض حرام است ( دخول کردن ) به جهت کلام خدا که فرمود « به زنان نزدیک نشوید تا پاک شوند » پس برای مرد می تواند به غیر از فرج ( دخول کردن ) بهره ببرد( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 323)

 

« مرد » که در برابر فشار های نیاز جنسی صبرش نسبت به « زن» کمتر است ؛ وازاین رو ، گاهی اصرار به برقراری روابط جنسی با همسرش دارد ولی با طرد شدید همسرش هم روبرو می شود ؛ وچون نیاز جنسی زیاد در مرد، فشار روحی وارد می کند ، این فشار و عدم تمکین همسرش آرامش روحی « مرد » را به هم می ریزد ، و شروع به بهانه گیری از رفتار وگفتار همسرش می کند ؛ این درگیری ها وبهانه گیری ها موجب تزلزل بنیاد خانواده می شود . ازاین رو زوج های جوان می بایستی در مورد بهره گیری جنسی در این دوره را بیاموزند ؛ تا ضمن بهره گیری درست وارضای نیاز جنسی خود ، به زندگی زناشویی خود استحکام ببخشند.

 

« مرد » که در برابر فشار های نیاز جنسی صبرش نسبت به « زن» کمتر است ؛ وازاین رو ، گاهی اصرار به برقراری روابط جنسی با همسرش دارد ولی با طرد شدید همسرش هم روبرو می شود ؛ وچون نیاز جنسی زیاد در مرد، فشار روحی وارد می کند ، این فشار و عدم تمکین همسرش آرامش روحی « مرد » را به هم می ریزد.

 

جواز استفاده جنسی در دوران عادت ماهانه زن

 

بر خلاف تصور بعضی از زوج ها اسلام بهره گیری های جنسی را در دوره ماهانه زن به مرد اجازه داده است:

َحْمَدَ بْنِ عَبْدِ الْمَلِکِ‏ بْنِ عَمْرٍو قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع مَا لِصَاحِبِ الْمَرْأَةِ الْحَائِضِ مِنْهَا فَقَالَ کُلُّ شَیْ‏ءٍ مَا عَدَا الْقُبُلَ مِنْهَا بِعَیْنِهِ. حمد بن عبدالملک می گویداز امام صادق (ع) در باره بهره گیری از زن حائض پرسیدم . فرمود: به غیر از دخول به عینه ازتمام لذات می تواند بهره ببرد ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 321)

 

عَنْ مُعَاوِیَةَ بْنِ عَمَّارٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الْحَائِضِ مَا یَحِلُّ لِزَوْجِهَا مِنْهَا قَالَ مَا دُونَ الْفَرْجِ معاویهبن عمار می گوید از امام صادق (ع) از زن حائض پرسیدم که چه چیز ( بهره گیری جنسی ) برای همسرش جایز است ؟ فرمود: به غیر از فرج ( دخول ) ( وسائل الشیعة، ج‏2، ص: 321)

 

طبق روایات فوق ، به مرد استفاده جنسی از همسرش به غیر از دخول را اجازه داده شده است . به غیر دخول در فرج ، مرد اجازه دارد که از همسرش لذت ببرد .

(0) نظر
برچسب ها :
ویتامین های ضروری برای رشد و سلامت موها

ویتامین های ضروری برای رشد و سلامت مو

اگر می خواهید موهای بلند، زیبا و درخشانی داشته باشید ولی فکر می کنید موهایتان زیاد رشد نمی کند و ریزش مو نیز دارید، بهتر است به جز مراقبت از مو و استفاده از شامپوهای مناسب به تغذیه خود بیشتر اهمیت دهید و سعی کنید ویتامین های ضروری برای رشد مو را بیشتر به بدنتان برسانید.

 

همیشه بهترین کار این است که ویتامین ها و مواد معدنی را از غذاها کسب کنید به همین منظور ما برای شما لیستی از غذاهایی که حاوی ویتامین های لازم برای رشد موهایتان هستند، در اختیارتان قرار می دهیم.

 

۱ ) ویتامین A 

ویتامین A یکی از حیاتی ترین ویتامین ها برای رشد مو است، این ویتامین علاوه بر اینکه باعث رشد سلول ها می شود به ایمنی مو نیز کمک می کند. بتا کاروتین یکی از معمول ترین حالات ویتامین A است که می توان آن را در بسیاری از میوه های نارنجی و سبزیجات نظیر هویج، طالبی و هلو یافت. سایر مواد غذایی که سرشار از این ویتامین هستند شامل اسفناج، سیب زمینی شیرین و سبزیجاتی که برگ تیره دارند می شود.

 

۲ ) ویتامین C 

ویتامین C یکی از ویتامین های مشهور برای سیستم ایمنی بدن است و همانطور که می دانید از بدن در برابر بیماریهایی نظیر سرماخوردگی محافظت می کند. اما در کنار آن، ویتامین C برای سلامت و رشد مو نیز مفید است. ویتامین C هر آنچه برای تقویت و سلامت مو نیاز است را دارا می باشد. این ویتامین باعث می شود بدن، آهن مواد غذایی را به خوبی جذب کند. کمبود ویتامین C در بدن منجر به دوشاخه شدن انتهای مو می شود. بنابراین هرگاه دیدید با چنین مشکلی مواجه هستید بدانید در بدنتان ویتامین C کم دارید. این ویتامین را می توانید در پرتقال، کلم بروکلی، آناناس و انواع میوه های قرمز نظیر توت فرنگی یا آلبالو بیابید.

 

۳ ) ویتامین D 

گفته می شود بسیاری از مردم کمبود ویتامین D دارند، کمبود این ویتامین در بدن باعث بوجود آمدن مشکلات مختلفی می شود که یکی از آنها در مو و پوست نمایان می گردد. ویتامین D برای رشد فولیکل ها مفید است و کمبود آن در بدن منجر به ریزش مو و توقف رشد آن می گردد. بدن می تواند ویتامین D را به میزان بالایی از خورشید جذب کند. فصل تابستان بهترین زمان برای تامین این ویتامین است. روزانه حداقل ۱۵ دقیقه در هوای آزاد باشید و مواد غذایی که سرشار از ویتامین D هستند نظیر تن ماهی، ماهی سالمون و تخم مرغ در سبد غذایی خانه جای دهید

 

۴ ) ویتامین E

ویتامین E نقش آنتی اکسیدان را دارد که از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند. این ویتامین همچنین صدمات وارده به مو را ترمیم می کند و باعث  سلامت و رشد مو می شود. ویتامین E را می توانید در مواد غذایی نظیر سبزیجات، ماهی های چرب مثل تن ماهی و سالمون، دانه آفتابگردان و اسفناج بیابید.

(0) نظر
برچسب ها :
X